Hakkımda

Hakkımda

Ailem, savaş pilotu olmamı hayal ederken ben seçimimi çoktan yapmıştım. İyi ki de bu mesleği seçmişim,çünkü işimi yaparken çok keyif ve haz alarak yapıyorum.

1974 Ankara doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Meslek seçimimi, tamamen çok erken yaşlarda fark ettiğim damak tadım belirledi. Ailem, savaş pilotu olmamı hayal ederken ben seçimimi çoktan yapmıştım. İyi ki de bu mesleği seçmişim,çünkü işimi yaparken çok keyif ve haz alarak yapıyorum.

Bence bu bir yaşam tarzı.
Küçük yaştan beri mutfakla haşır neşir olmuşumdur ve hep sevmişimdir.
Anneme,her zaman mutfak’ta yardımcı olarak el pratiğimin de burada geliştiğine inanıyorum.

Babamın işi nedeniyle, Anadolu'nun birçok yerinde bulundum.Bu yer değişiklikleri, farklı mutfakları görüp,tatmama fırsat yarattı.  İzmir’e tayinimiz çıktı ve burada Turizm Okulunu bitirdikten sonra mesleğe hızlı bir şekilde başladım.Mutfak kültürünü ve
Mutfak kokusu içime sinmişti ve çok sevmeye başlamıştım.
Sürekli araştırarak ve okuyarak kendimi geliştiriyorum. Değişik kültürler,değişik mutfaklar ve zengin tatları araştırarak,deneyerek,geliştirerek kendime bir yol çizdim.
Türk mutfağını daha da geliştirmek için çalışıyorum. Çalıştığım şeflerden Türk ve dünya mutfaklarını öğrendim ve geliştirdim.

Mutfak Kültürünü ve sanatını öğrenirken bir yandan da ziyafet menü çeşitlemeleri yapmak,büfe süsleme sanatını öğrenerek geliştirmek, buzdan yağdan ve sebzelerden dekorlar yaparak yeni ve değişik tatları ortaya çıkararak yapmış olduğum sunumları 
basın ve görsel medya ile sizlerle paylaşıyorum..
Yapmış olduğum organizasyonlarda sayısız teşekkür ve ödüller almış bulunuyorum.
İzmir Aşçılar Derneği Kurucu üyesi,
Türkiye Aşçılar Federasyonu üyeliği,
Profesyonel Aşçılar Derneği üyeliği, 
Uluslar arası Aşçılar Federasyonu üyeliği gibi aktivitelerde bulunarak, değerli şeflerimiz ve Meslektaşlarımızla hem bilgi alışverişi hemde kaynaşarak mesleğimizi yüceltmeye uğraş veriyoruz.

Çalıştığım iş yerlerinde her zaman ekibime, Mutfak kültürünü ve sanatının faydalarını anlatarak kendilerini geliştirmeleri konusunda mesleki eğitimler vererek daha zengin bir mutfak oluşumu sağlıyorum.
İşimden arta kalan zamanlarda genellikle yazın deniz sporları kışın ise spor aktiviteleri ile geçiriyorum. Ayrıca işimle ilgili araştırma yapmayı ve kendimi her alanda geliştirmeyi ilke edindim.

Okumak için vakit ayırdığınız için teşekkür ederim..

Şamil AKŞİT
Executive Chef