Detoks Meyve ve Sebzeleri

Detoks Meyve ve Sebzeleri

Her meyvenin ve her sebzenin kendine göre bir faydası vardır,siz yeterki ihtiyacınız kadarını tüketin....

ZENCEFİL:Sindirim sistemini rahatlatıcı etkiye sahiptir.Vücuttaki zehirli maddeleri dağıtabilir.
Kramp,mide ekşimesi ve ishali önleyici etkisi görülebilir.Tokluk sağlamada ve bulantıyı önlemedekullanılabilir.Et Yemeklerinde tavsiye edilir.Etlerin soslanmasında da kullanılır

ELMA:Posa bakımından zengin,güçlü bir antitoksidan özelliğe sahiptir.Sindirim sistemine yardımcı ve toksin atıcı özelliğe sahiptir.İçerdiği yüksek potasyum ve düşük sodyumla sakinleştirici etkisi görülebilir.Karaciğer hücrelerini koruyucu etkileri görülebilir.Soyulmadan yendiğinde dişlere iyi gelir.

DOMATES:Kanserden koruyucu,yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarak yavaşlatıcı bir sebze.
Beta karoten ve çinkodan zengindir.Bağışıklık sistemini güçlendirici etki gösterebilir.Domatesin içerdiği önemli bileşiklere bağırsakları harekete geçirmede ve toksin atımında önemli etkileri görülebilir.

MAYDONOZ: C vitamini ve demir deposudur.Böbrekleri temizleyici,kan şekerini dengeleyici ve kansere karşı koruyucu etkisi görülebilir.Kan şekerini normal tutmada yardımcı olabilir.Ağız kokusunu alır.

KİVİ: Potasyum ve C vitamini bakımından zengin,sindirime yardımcı.Kolesterol seviyesini düşürücü,karaciğer fonksiyonunu artırıcı etkileri görülebilir.Kanın temizlenmesinde ve toksin atılmasında yardım eder.

KARAHİNDİBA: Karaciğer destek verebilir.İçeriğindeki karateneoidler sayesinde antioksidan özelliği içerir.

ENGİNAR: Kan şekerini dengelemede,kandaki üre ve kolesterolün düşürülmesinde önemli etkileri görülebilir. Özellikle karaciğerden toksin atabilir.Kanın temizlenmesinde,vücuttaki zehirli maddelerin ve yorgunluk maddelerinin idrarla dışarı atılmasında etkin olabilir.

KAYISI: Potasyum,posa,beta karoten ve C vitamini yönünden zengin,bağırsakların düzenli çalışmasında etkili.İçerdiği beta karoten adlı madde hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak,kanseri önleyebilir.Kayısının parlaklığı arttıkça,içindeki beta karoten oranıda artmaktadır.

KIRMIZI ERİK: Posa ve potasyum bakımından zengin,içerdiği beta karoten sayesinde güçlü bir antioksidandır.Bağırsak hareketini arttırabilir.Karaciğeri temizleyebilir ve böbrek sağlığını koruyabilir.

BÖĞÜRTLEN: Folik asitten zengindir.Bağışıklık sistemini destekleyici etki gösterebilir.

SALATALIK: Posa bakımından zengin,iyi bir potasyum kaynağı ve diüretik (su atıcı) etkiye sahip bir sebzedir.İdrarla birlikte vücuttaki üre asidi ve ürat tuzlarını eritip dışarı atılmaktadır.
Ciltteki ter bezlerinin çalışmasına yardımcı olabilir.

KEREVİZ: Antitoksidandır.Sindirim sistemini rahatlatabilir.İdrar söktürücü etkisi görülebilir.
Süt yapımını ve verimini arttırabilir.Kan şekerini ve yüksek tansiyonu dengeleyebilirle

SARMISAK: Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.İçerdiği ‘allicin’ adlı madde sarımsağa kokusunu verdiği gibi antibiyotik özelliği gösterir ve kolesterole yardımcı olabilir.Vücuttaki salgı bezlerinin çalışmasında etkinlik gösterir.

VİŞNE: Potastum ve C vitamini içeriği yüksek,diüretik etkili ve toksin atmada etkin bir meyvedir.